Az elmaradt Eger Rallye, a lemondott IRC után most már minden soron következő rendezvény előtt izgatottan hallgatjuk a híreket, pletykákat, hogy vajon annak mi lesz a sorsa? A Veszprém Rallye-ról a legilletékesebb személyt, a verseny rendezőjét, Lakatos Róbertet kérdeztem.
Mennyire biztosan mered ma kijelenteni, hogy lesz az idei évben Veszprém Rallye?
A terveink szerint lesz, ezen dolgozunk, de persze mindig az a biztos, ami elmúlt! :-)
Próbáljuk összerakni, és egy színvonalas versenyt megvalósítani, reméljük, hogy nem fog érdeklődés hiányában elmaradni!
Hány napos futamra számíthatunk?
Kicsit szét kell néznünk a körülöttünk lévő országokban, hogy ott milyen rendszerben zajlanak a bajnoki futamok és láthatjuk, hogy kétnapos rendezvényeik vannak. Az első napon zajlanak az átvételek, esetleg rajtceremónia, és pár gyorsasági, majd másnap egy hosszabb versenynap. Jellemzően 120-160 km-es versenyeket rendeznek, és azt gondolom, nem véletlen, hogy tőlünk jobb gazdasági helyzetben lévő országokban is így működik. Nekünk is erre kell most már ráállni, elmúltak már azok az idők, amikor 3-4 napos rendezvényeket lehetett rendezni.
A pályákat tekintve a tavalyiak, vagy a még korábbiak jöhetnek szóba?
Már az elmúlt években is törekedtünk arra, hogy a lehető legjobb minőségű pályákon kerüljön megrendezésre a Veszprém Rallye, és az elmúlt 6-7 évben (mióta saját gépünk is van), már nem igazán jellemző erre a futamra, hogy autógyilkos gyorsasági szakaszokon kellene versenyeznie a mezőnynek. Évről-évre jobb minőséget próbálunk produkálni, és ezt a tavalyi verseny is visszaigazolta, egy kivétellel. A Sólyi erdő akkor háromszor szerepelt a programban, és harmadszorra már eléggé elromlott, ráadásul tetézte a bajt, hogy megállt a por a fák között. Tanulva ebből, az idei évben ilyen formában nem szerepel a programban a Sólyi erdő, hanem a Mikulás Rallye-hoz hasonlóan egy 3 km-es szakasza lesz, egy tempós, jó minőségű pályával összeállítva, amit mondjunk úgy, hogy Sóly-Királyszentistván. 14 km-es gyorsasági szakasz, mely két alkalommal lesz.
Vasárnap pedig a tavaly – mind a vonalvezetésük, mind a minőségük miatt – nagy sikert aratott Kislőd-Szentgál, ill. a vigántpetendi gyorsasági szakaszt tervezzük, amihez még kell egy harmadik gyorsaságit is keresni. Két pálya jöhet szóba, egyik a Szőc-Hegyesd, ami szintén egy hibátlan minőségű, fehér murvás pálya, 15 km-es hosszal. Ez Natura2000 területén helyezkedik el, és bár nem gondolom, hogy ez problémát okozna, de ha mégis elakadás lenne, akkor a másik szóba jöhető pálya a szintén 15 km-es, és szintén nem rossz minőségű (de nyilván nem annyira izgalmas, mint a szőci), a Szentkirályszabadja.
Így egy kétnapos rendezvényt tudunk majd csinálni, melynek az össztávja 135 km körül lesz.
A dátumot illetően egy kisebb probléma merült fel a napokban, miszerint a Murva Kupa részeként megrendezésre kerülő osztrák futam egybeesik a Veszprém Rallye-val...
Igen, sajnos ez egy szerencsétlen egybeesés, valóban ugyanazon a hétvégén kerül megrendezésre mindkét verseny. Az eredeti terveink szerint a Veszprém Rallye is a Murva Kupa futama lett volna, de az osztrákok ragaszkodtak hozzá, hogy náluk legyen 3, nálunk pedig 2 futam. A Schneebergland Rallye szombati napja lesz Murva Kupa, kb. 70 km-es hosszal, és az én információim szerint ez egy durvább, köves pályákon zajló verseny, ellenben a Veszprém Rallye-val, ami ugyan nem része a Murva Kupának, viszont rendkívül jó minőségű murván fogjuk tudni megcsinálni, és az össztávja is hosszabb.
Eredetileg mindkét versenynek más volt az időpontja, mi egyéb okok miatt raktuk át más dátumra a Veszprém Rallye-t, hiszen egybeesett volna a város egyik legnagyobb rendezvényével, a rá következő hétvégén már a Veszprém Fest zajlik, utána pedig már ott a Forma-1… így mi nem nagyon tudunk mozdulni erről az időpontról, sajnos ez most így alakult.
Bízom benne, ha napvilágot lát, hogy milyen pályák várják a mezőnyt az idei évben, akkor sokan mégis a mi versenyünk mellett döntenek.
Bár ennek tükrében nyilván még inkább kérdéses... milyen mezőnyre számítasz?
Nagyon nehéz idők járnak... hallani lehet olyanokat is, akik nem mennek teljes évet, de Veszprémben azért szeretnének indulni. Milyen jó lenne, ha 80 induló lenne! De nyilvánvalóan nem lesz, viszont legalább azt a nevezői létszámot el kellene érni, ami Bükfürdőn is volt (ORB-ből 50 autó, Rallye2-ből 15-20 autó), az már elősegítené a rendezvény túlélését, mert ma már a túlélésről kell beszélhetünk, nem csak Veszprém tekintetében.
Két hónap van még a Veszprém Rallye-ig, hogyan álltok most azokkal a dolgokkal, ami Eger Rallye esetén problémás volt? Engedélyek? Költségvetés?
Egerben sem az engedélyekkel volt probléma, egész egyszerűen pénzügyi kérdés volt a verseny megrendezhetősége. Az egy sokkal nagyobb és drágább verseny, mint bármelyik másik verseny. Most sem állunk jól, és akivel beszélek annak elmondom, hogy eltökélt szándékunk megcsinálni, mert a bajnokság és a magyar rallye életben maradásához erre is szükség van, de hát szemérmetlenül ki kell mondani: pénzre van szükségünk nekünk is, és másoknak is. Remélem, hogy meg fogjuk tudni oldani és kapunk segítséget. Vannak ígéretek, ha ezek jelentős része megvalósul, akkor - ha szerényen is, de - meg fog tudni valósulni a verseny.
Mennyire támogatják ennek a rendezvénynek a megvalósulását mások? Hogyan áll ehhez a szövetség?
Ez az egész magyar rallye egy talányos kérdés, mert illetheti ezáltal a szövetséget komoly kritika, de illetheti dicséret is bizonyos kérdésekben. Én azt látom, hogy Gyulay Zsolt elnök úr elkötelezett abban a kérdésben, hogy az Országos Rallye Bajnokság és a magyar rallye, életben maradhasson. A személyes kapcsolatai révén maguk a rendezvények komoly segítséget kapnak abban, hogy bizonyos területekhez könnyebben hozzáférjünk, mint eddig. A dolog iróniája, hogy ennek ellenére a versenyzői létszám a minimálisra redukálódott és a rendezvények is a túlélésükért küzdenek, de valahogy ezen túl kell lendülni. Konkrét tényekre alapozva - de itt most hosszú lenne részletesen kifejteni - de ki kell mondani, hogy azok számára, akik ma Magyarországon versenyezni szeretnének, és lehetőségük is van rá, elsődlegesen nem az MNASZ a legvonzóbb lehetőség, mind a szabályrendszere, mind a viselkedési normája és az anyagi körülmények miatt sem. Azt hiszem, hogy itt az idő, újra kell gondolni, és divatosan újragombolni a kabátot! Ki kell alakítani egy olyan szabályrendszert és anyagi rendszert, ami sokkal vonzóbbá teszi a magyar rallye bajnokságot, mind az első osztály, mind a másodosztály tekintetében a versenyezni kívánók részére. Ennek pedig lehet a következő kérdése az, hogy igenis franchise rendszerben kell szervezni a bajnoki futamokat. Mindegyik futamot másfél-kétnapos rendezvényként kell megcsinálni, a nevezési díjakat úgy kell kalkulálni, hogy a kisautókkal versenyzők számára is működőképes és vonzó legyen, mert nagyautókban nem állunk rosszul, ellenben a kiskategóriák és az utánpótlás tűnt el… bár ez sem teljesen igaz, hiszen most már kimondhatjuk, hogy Ózdon 100 nevezője van a túrabajnoki futamnak, és úgy tudom, hogy ettől még több licenc lett kiváltva. Megvan tehát az igény erre, de ebben a pillanatban nem az MNASZ a legvonzóbb a versenyzők számára!
Meggyőződésem, hogy ezt nem itt a cikk keretein belül kell részleteibe menően megfejteni, de fontos kiemelnem, hogy keresni kell az együttműködést a ralitúrával, mint ahogyan a mi rendezvényeinken az elmúlt három évben ezt tettük is. Most ez sajnos megszakadt, de mindenképp a jövő egyik alapkérdése, az RTE bajnoksággal való együttműködés megteremtése.
Van tennivaló bőven azoknak, akik komolyan gondolják a magyar rallye megmentését. El kell gondolkozni azon, hogy a tőlünk sokkal gazdagabb Ausztriában Zastava Yugo-val, Volvo kombival is lehet versenyezni a mezőnyben, miközben a csúcstechnikát képviselő S2000-esek és Mitsubishik is mennek az elejében. Ez egy hosszú nóta, lenne miről beszélni...de el kell kezdeni, mert különben lehet, hogy itt a vége a magyar rallye bajnokságnak…
Elmaradt az Eger Rallye, de ha a bajnokságból valamely más verseny is kiesik, annak a helyére valóban bejöhet az Eger Rallye?
Én ezt kizártnak tartom! Erről egyszer már kifejtettem a véleményemet, ami elég vehemens indulatokat szült… Összefoglalva azt mondhatom, hogy én úgy látom, hogy akik ott az MNASZ-ben, vagy a környékén legyeskednek, a nagy részük tele van ötletekkel (melyeket nem minősítenék), de rá kéne döbbenni arra is, hogy hozzáértő embereknek kell elvégezni a munkát. Ha nincs, aki dolgozzon és elvégezze a munkát, akkor nem lesznek versenyek sem.
Ez is egyfajta szakma, ehhez is érteni kell. Van számtalan más eleme is a bajnokságnak, a kocsit is szerelni kell, azt is az teszi, aki ért hozzá, ellenőrizni is az tudja, aki ért hozzá, stb. Úgy látom, hogy eddig a felismerésig még sokan nem jutottak el, de azt láttam, hogyha alkalmatlan emberek szövetkeznek egy nem kis feladat megoldására, ráadásul az idő szűkében, az eleve kudarcra van ítélve. Kicsit sem örülök ennek, mert nem ez lett volna a szándék, a mi részünkről is az Eger Rallye megrendezése volt a cél, és hosszas vívódás után döntöttünk úgy, hogy felelősséggel nem kivitelezhető.
Nem esett jól, hogy ezt a döntésemet megpróbálták felülbírálni, de számomra akkor is jól látható volt, hogy ez kivitelezhetetlen. Akik utánunk jöttek, adtak egy jókora pofont ennek az egésznek, most ennek nincs létjogosultsága, nem kell ezt tovább erőltetni.
Amennyiben normalizálódnak a viszonyok, szándékunkban állna jövőre újra megrendezni, mert meggyőződésem, hogy megvan hozzá a szakmai tudásunk, azok a partnereink, akik korrektül tudják ezt működtetni. Csak és kizárólag anyagi kérdés volt ez az egész, bármennyire is mást próbáltak egyesek sugallni a háttérből.
Most viszont a Veszprém Rallye-ra koncentrálunk, szeretnénk ha egy sikeres, jól összerakott futammal járulhatnánk hozzá az Országos Rallye Bajnoksághoz!