
Közeleg a 2012-es év Young&Partners Rali-Túra Bajnokság évad nyitánya. Az első futam előtt illendőnek gondoltam, hogy Mészáros Ivánt - az RTE alapítóját és elnökét – kérdezgessem a múltról, a jelenről és a jövőről.
Ha jól tudom „öreg rókának” számítasz már a rali világában. Hogyan is kezdődött az RTE?
Közel két évtizede kezdtem az autósporttal foglalkozni. A versenyzést is kipróbáltam, először szlalom, majd sprint és Országos Rali Bajnokságban is indultam. Először szlalom versenyeket rendeztem, ezt sprint versenyek szervezése követte az 1991-ben alapított első sportegyesületem keretében. 1993-94-re két rendező társammal és barátommal – Lendvai Zolival (Jászberény) és Kozma Lacival (Debrecen) – közösen rendeztük a Kelet-magyarországi rali sprint bajnokságot, amely a rali-túra ősének számított. Már ekkor létrejött - a versenyzők kéréseinek és igényeinek a figyelembe vételével - a mostani kettő, időnként három gyorsaságival ellátott rali-túra rendszer. Ezt követően 1999-ben megalapítottam immár a második egyesületemet az RTE-t. Az alapítással egy időben, már országos szintű bajnokságot szerveztünk az RTE versenysorozataként. Én és a barátaim korábban is nagyon jól éreztük magunkat a kelet-magyarországi sprint versenyeken is, de egyszer csak azt vettük észre, hogy egyre több a résztvevő versenyzők száma és egyre nagyobb az érdeklődés és magasabbak az igények. Mire észbe kaptunk már egy országos bajnokságot szerveztünk. Nagyon röviden érzékeltetve így kezdődött és alakult ki a Rali-Túra Bajnokság.
Sok olyan versenyzőnk van - akik már legalább egy évtizede kezdtek és még mindig ellátogatnak a rali-túra versenyeire. Persze vannak jó páran olyanok is, akik már a sprint versenyek óta kitartó versenyzőinknek számítanak és értik, ha mosolyogva felemlegetem a mezőtúri poros, esetleg saras versenyeket, s ezekre emlékezve a mai napig jókat nosztalgiázunk.
A Rali-Túra Bajnokságnak az egyik védjegye a családias légkör…
A versenyeken a nevezők többsége baráti – családi körbe érkezik, ami valóban ma már a rali-túra alapja. Ami még nagy örömmel tölt el, hogy egyre több a hölgy navigátor, sőt már páran a volán mögé is merészkedtek beülni. Ezt egyébként magunk is ösztönözzük, támogatjuk.
Az országos szintű rendezvényhez sok kitartás és motiváltság kell. Mi a titkod, mi ösztönöz már ennyi ideje?
Két dologgal tudnám megindokolni a motiváltságomat. Először is elfogult vagyok a ralival kapcsolatban. Mondhatni fanatikus! Ha valamit szeretnék elérni, akkor addig pörgök, dolgozok amíg el nem érem a célt. Nincs megállás, ha kell reggeltől éjjelig képes vagyok szervezni, rendezni mindent, ami a versennyel kapcsolatos. A másik dolog, ami nagyon ösztönöz az a kihívás. Például ha egy megoldhatatlannak tartott feladat adódik, én úgy gondolom, hogy nincs lehetetlen, csak tehetetlen ember.
Most már rátérnék a 2012-es RTE évadra.
Milyen újdonságokra számíthatnak a résztvevők?
Szerencsére a műszaki bizottság vezetőjével – Pénzes Zsoltival - már közel egy évtizede dolgozunk együtt. Találtunk egy új kategóriát, s azt reméljük, hogy elég népszerű lesz. Ennek a bemutatását Zsoltira hagynám.
A másik dolog, amit szeretnénk kiemelni, hogy a kategóriákon és a kupákon kívül párhuzamosan 3 bajnokság zajlik az RTE-ben. Az egyik úgymond a meghívásos alapon működő bajnokság, ahol csak kategóriákat értékelünk, a másik a normál rali-túra abszolút bajnokság, ami évek óta jól bevált. A harmadikat pedig tavaly előtt indítottuk be, ahol is az N csoportos abszolút bajnoki címért lehet versengeni.
Sajnos az már nem újdonság, hogy közös versenyeket ebben az évben nem tudunk lebonyolítani. A rali szerető emberek tudják, hogy ennek milyen okai vannak, így én ezt most nem részletezném. Tehát ebben az évben 6 önálló RTE aszfaltos versenyt rendezünk. A jelenlegi gazdasági problémák mellett nem is biztos, hogy gondot okoz az, hogy 8 helyett csak 6 verseny lesz. Ezt majd úgyis a versenyzők fogják eldönteni, hiszen továbbra is folytatjuk a már jól bevált versenyzői értékeléseket. A rendezvények alapvető minősítését és a rendezők közötti versenyt, azaz rangsort a versenyzők döntik el, a verseny végén kitöltött értékelőlap segítségével.
A terveink között szerepel még az is, hogy szeretnénk jobban odafigyelni a nézőkre és több információt szolgáltatni a versenyek helyszíneiről.
Idén hogyan alakult a beérkezett licencek száma?
Az elmúlt 2-3évben 5-8%-ot csökkent a beadott licencek száma az előtte való évekhez képest. Idén viszont elmondható, hogy nem csökkent, hanem minimálisan emelkedett a számuk.
Végül a Tatabánya Rallye szervezéséről mondanál néhány szót?
Régi-újdonságként szeretném megemlíteni, a szombati szuperspeciált. Régen már volt ilyen, most ezt újra kipróbáljuk ugyanott ahol anno, a Rábaringen, most azonban nem este lesz, hanem már késő délután elkezdjük. Tehát ez három gyorsaságis verseny lesz és bízunk benne, hogy mind a versenyzők, mind a nézők jól fognak szórakozni és mindenki számára jó buli lesz.
--------------------------------------------------

Pénzes Zsolt nevét a rali-túrában igen sokan ismerhetik, hiszen közel tíz éve az RTE vezetőség tagja és a műszaki technikai bizottság vezetője is. Vele beszélgettem az idei év újdonságairól.
A Young&Partners Rali-Túra Bajnokságban új „H”-s kategóriát indítottatok. Mit lehet erről tudni? Milyen autókra gondoltatok?
Ivánnal közösen találtuk ki ezt az új kategóriát, ahová főleg régi Mitsubishiket (3-6-ig) és Subarukat várunk. Következő feltételeknek kell megfelelni: homologizációja legkésőbb 2009 dec.31-én lejárt, négykerék meghajtásúak, valamint turbófeltöltővel rendelkeznek, és korrigált lökettérfogatuk nem haladja meg a 3500 ccm-t.
Ha jól tudom nem csak ez újdonság… A nagy Mitsubishiknek az abszolút kategóriában szintén tartogatott meglepetés ez az év.
Valóban fontos változás történt, mert az összkerék meghajtású autók turbó szűkítő mérete 34 mm-ről 32 mm-re csökkent. Ennek több oka is volt. Először is úgy éreztük a vezetőséggel, hogy már kezdenek túl erősek lenni a szinte már WRC-s kategóriás Mitsubishik a bajnokságban. Ahogy a tavalyi évben történt balesetek is mutatják, nem minden pilóta volt felkészülve az ilyen erős autók kordában tartására a versenyeken. Így ez a szabályozás 20-25 lóerővel teszi gyengébbé az autókat, de még így is megfelelő látványt és élményt tud nyújtani mind a nézőknek, mind a versenyzőknek.
Gondolkodtunk azon is, hogy a két kerék meghajtású, nagy motoros BMW-knek a teljesítményéből hogyan lehetne egy kicsit visszavenni. Viszont ez még az idei évben egyelőre változatlan marad.
Az idei évben az RTE szponzorációja hogyan alakult?
A bajnokság névadója Young&Partners Pr- és Marketingügynökség. Rajtuk kívül még sikerült mellénk állítani a Motul magyarországi forgalmazóját, akik minden versenyen jelen lesznek a szervizparkokban és lehetőséget kínálnak az RTE versenyzői számára a kedvezményes kenőanyag vásárlásra. Emellett a tavalyi partnereink is megmaradtak: Temesvári Trans, Mohanet, Centrál-Drinks Kft. és persze még dolgozunk, hogy minél több szponzort állítsunk a rali –túra szolgálatába.




