
15 éve volt hasonló. Egy kezdeményezés, melynek célja, hogy lehetőséget adjon kezdő vagy gyakorló navigátoroknak, hogy az amatőr, a túra vagy az ORB futamokon még jobban segíteni tudják a pilótájukat. Pénzes Zsoltot kérdeztük a részletekről:
Azt hallottam, hogy új kezdeményezést szeretnél elindítani júniusban, olyat, ami hosszú évtizedek óta nem volt itthon.
Mi is lenne ez pontosan?
Az ötlet nem is olyan új, hiszen ez már sokak fejében megfordult, csak a megvalósítás maradt el. A 80-as évek végén, a 90-es évek elején volt utoljára Magyarországon navigátor-képzés. Az azóta eltelt időszakban a navigátorok autódidakta módon próbálják elsajátítani ezt a tudományt. Sokat beszélgettem tapasztalt navigátorokkal, hogy létre kéne hozni egy ilyen képzést újra, hiszen a raliban mindig lehet tanulni, függetlenül attól, hogy ki és hány éve ül versenyautóban. Úgy gondolom, hogy az elmúlt 10-20 évben oda jutottunk, hogy sokan úgy gondolják, hogy a navigálás egy végtelenül egyszerű feladat; illetve nem betartva a lépcsőket, kevés tapasztalattal ülnek be különböző teljesítményű versenyautókba anélkül, hogy felkészültek lennének. Így jött a gondolat, hogy hasznos lenne ennek a hobbinak, foglalatosságnak valamilyen szakmai hátteret biztosítani.
Először ez évben június 16-17-én egy 2 napos képzés keretein belül helyet és teret biztosítanánk a navigátor tanfolyamnak a Bakonyban, a Huszárokelőpusztai Vadászházban (Bakonybéltől 9 km-re). A tanárok pedig a magyar rali világában kellő tapasztalattal bíró navigátorok és sofőrök lennének.
Ez a 2 napos képzés hogyan nézne ki?
A tervek szerint elméleti oktatásra a szombati nap állna a rendelkezésre. Szombat reggel 10 órától este 6-ig lenne a képzés. Az elméletet négy rutinos navigátor tartaná: Nyírfás Juli, Büki Ernő, Csökő Zoltán és Kerekes József. Vasárnap reggeltől pedig az addig elsajátított tudásnak a gyakorlatba történő átültetése lenne.
Ezt a következő pilóták segítenék: ifj. Tóth János, Gál Csaba, Kuhár Antal, Ördögh Mixi és Rádli József. A pilóta mellé be tudna ülni a navigátor tanuló, valamint a hátsó ülésen az elméleti oktató foglalna helyet. A Bakonyban rendelkezésünkre áll egy valamikori kultikus gyorsasági szakasz, amely ma már aszfalt. Ezen a szakaszon alakítható ki közel 4 km-es gyorsasági szakasz, ahol formailag minden úgy zajlik majd, mint egy igazi verseny gyorsasági szakaszán (sportbírók, idő ellenőrző állomás, rajtoltatás, beíró, rádiós pontok, stb.). Viszont száguldás nem lesz, hiszen ezen az úton maximum 3-40 km/h sebességgel lehet közlekedni, ami megfelelő lesz a pontos ltiner felírásához. A gyakorlati oktatás folyamán közös elemzésre és a hibák feltárására is sor kerülne.
A gyakorlatra 4 db autót a Peugeot Hungária biztosít, Nekik ezúton is köszönet – különösképpen Bálint Zsófinak.
Ez így nagyon alapos, komplett képzésnek hangzik. Milyen tandíjra lehet számítani? Hogyan lehet rá jelentkezni?
A tandíj 25.000.- Ft/fő, amely az elméleti és a gyakorlati oktatás díját tartalmazza, plusz a két napi étkezést. A résztvevők számát 20 főben szeretnénk maximalizálni. Túljelentkezés esetén ősszel megismételnénk a képzést.
Ami plusz költségként felmerül, az a szállás lesz. Több lehetőséget is kínálunk. A képzésben aktívan résztvevőknek célszerű lenne az oktatás helyszínén lakni, ahol 4-6 fős apartmanok állnak rendelkezésre. De akiknek ez nem megfelelő, azok a 9 km-re található Bakonybélben is sok szállás lehetőséget találhatnak. Ezekről bővebb információkat a válasz-emailben kapnak majd a kedves jelentkezők.
Minden jelentkezést szeretettel fogadunk, legyen az kezdő vagy rutinos navigátor, illetve sofőrök is csatlakozhatnak (sosem baj a többrétű rálátás.)
A részvételnél a jelentkezések érkezési sorrendje számít majd, és jelentkezést csak elektronikus úton fogadunk el. Tehát a következő e-mailre várjuk az érdeklődőket: zsolt_penzes@freemail.hu. A további információkat a válaszban kapják majd meg.
Szombat estére még egy kis plusz esemény is a tervben lenne. Sütögetést szerveznék, amelyre minden ralit kedvelő embert szeretettel várnánk, s így felidéznénk a régi idők hangulatát.
Erre az alkalomra meghívtunk olyan régi versenyzőket is, mint Dr. Antalffy György, Földes József és Gál (Baba) István.